Jednokierunkowa poradnia

„ZACZNIJ DZIAŁAĆ!!! ZŁAP KONTAKT!!! dowiedz się więcej!”

W Internecie działa Poradnia, zachęcająca odwiedzających, żeby dowiadywali się więcej. Została ona stworzona „dla osób z problemami narkotykowymi i ich bliskich”. Jak pisze sama o sobie, „działa na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i jest finansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia oraz Dolnośląskiego Stowarzyszenia Psychoprofilaktycznego Return”. Jak wynika z opublikowanych na stronie statystyk, z uzyskanej pomocy jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych 73% osób, a z informacji zawartych na stronach poradni ? 91%. Nieźle.

Jeden z działów portalu to Czytelnia, a tam książki. Pomyślałem sobie, że skoro odwiedzający poradnię mają dowiadywać się więcej, to może administratorzy zechcą umieścić jakąś informację o Odkłamywaniu marihuany. Nie jest to przecież marihuanowa propaganda, lecz informacja o tym, co o marihuanie mówią najnowsze badania naukowe. Napisałem stosownego mejla i oto odpowiedź:

Jestem przekonana, że Pana książki prezentują ciekawy i oryginalny punkt widzenia, jednak – po namyśle – muszę odmówić publikacji na stronie. Szanuję Pana stanowisko, aczkolwiek – jako serwis dotyczący uzależnienia i prowadzący profilaktykę używania środków psychoaktywnych (niekoniecznie uzależnienia) – nie jesteśmy odpowiednim portalem do promocji Pana książek. Niemniej życzę powodzenia.

Pani, która mi odpowiedziała, jestem wdzięczny, bo mogła w ogóle nie odpowiedzieć albo odpowiedzieć nieuprzejmie, a zrobiła to grzecznie. Niestety, to jedyny pozytyw. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że finansowane z budżetu państwa przedsięwzięcie nie jest zainteresowane rzetelną informacją. Finansowane z budżetu państwa przedsięwzięcie wyznaje zasadę „o marihuanie albo źle, albo wcale”. Finansowane z budżetu państwa przedsięwzięcie nic nie wie (bo i skąd ma wiedzieć, skoro nie czerpie ze wszystkich dostępnych źródeł?) o tym, że skutkiem liberalizacji prawa marihuanowego jest zmniejszenie problemów z innymi, o wiele groźniejszymi substancjami psychoaktywnymi (czego doświadczyło już wiele krajów i amerykańskich stanów).

Wydaje mi się, że w ostatnim czasie w Polsce zaczął wiać wiatr zmian. Mam nadzieję, że powieje również tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.