Jak się można było spodziewać, w sprawach medycznej marihuany się rusza. Była legalizacja ? przez ponad rok platoniczna, nic z niej nie wynikało dla chorych, jednak teraz zaczyna być czymś o realnym znaczeniu (choć też nie bez potknięć ? vide ostatnia telenowela pt. „Od poniedziałku w trzech aptekach”). Zaczynają się pojawiać nowe twarze, nowe instytucje, nowe zjawiska, nowi eksperci. To naturalny proces i dobrze, że tak się dzieje, bo to oznacza, że ta sfera naszego życia po prostu normalnieje. Ale? Fajnie by było, gdyby nowi eksperci się znali (czy to tylko polska specjalność: nieznający się ekspert?)
Radiowa Czwórka nadała niedawno 20-minutową audycję, która jest do wysłuchania tu.
Głos dał m. in. dr Mariusz Janikowski reprezentujący powszechnie znaną ze swojego promarihuanowego nastawienia i ze stosownej wiedzy Naczelną Radę Lekarską. O przedmiocie dyskusji wypowiedział się tak (podkreślenie moje):
?tak zwany susz marihuany medycznej, a to jest właśnie tetrahydrokannabiniol połączony z kannabinoidem i to jest właśnie ta mieszanka.
Z kolei o szkoleniu dla aptekarzy, które wkrótce ma się odbyć w Sopocie, pani Samia Al Hameri, doradca medyczny producenta marihuany („Od poniedziałku w trzech aptekach”), powiedziała tak:
Jest to pierwsze szkolenie w Polsce z zakresu medycyny konopnej, z którego jestem osobiście bardzo dumna.
Ktoś może wypowiadającej się pani zarzucić, że mija się z prawdą, bo Dorota Gudaniec zorganizowała już kilka szkoleń z tego właśnie zakresu, było ich też parę w Warszawie u doktora Jarosza. Ale nie, nie ma tu żadnego mijania się z prawdą: to będzie pierwsze szkolenie, z którego pani będzie osobiście bardzo dumna ? z poprzednich osobiście bardzo dumna nie była, więc wszystko się zgadza.
No i jeszcze jedno. Szkolenia dla farmaceutów ma prowadzić organizacja (chyba dopiero co powstała, nigdy o niej przedtem nie słyszałem) o nazwie Polish Institute of Medical Cannabis (https://pimc.pl/). Na jej stronach internetowych zobaczyć możemy np. to:
Cóż, właściwie nie można im niczego zarzucić, w końcu nie napisali, że specjalizują się językiem polskim, lecz szkoleniem lekarzy i farmaceutów?
No, ale nie marudźmy, najważniejsze, że się rusza i że po pewnym (miejmy nadzieję, że niezbyt długim) okresie przejściowym dyskusje o medycznych zastosowaniach marihuany będą prowadzone bez wypieków na twarzy. I bez tetrahydrokannabinioli?
Obawiam się że teraz będą mnożyli się właśnie tacy „specjaliści” tzn ludzie niewiadomo skąd, z jaką wiedzą, będzie po prostu mnóstwo osób które które będą dla siebie chciały zagarnąć jak największą część świeżego polskiego rynku. Przykre to bardzo i mam nadzieję że lekarze i wszystkie osoby które będą chciały zdobyć wiedzę najpierw zweryfikują wiedzę i doświadczenie owych specjalistów.