Konopna ortografia

Jakiś czas temu w pewnym czasopiśmie ukazał się mój artykuł. Napisałem, przesłałem do redakcji, porozmawialiśmy, po złożeniu tekstu dostałem do akceptacji wersję ostateczną i wszyscy zadowoleni.

Aż do momentu, kiedy dotarł do mnie wydrukowany egzemplarz. Jeden rzut oka wystarczył, żeby zobaczyć, że redakcja zdecydowała zmienić ostateczną (!) wersję. Konkretnie: zmienili tytuł (i może jeszcze coś, ale na wszelki wypadek artykułu nie czytam, po co się denerwować).

konopie
Jeżeli ktoś się na ten tekst natknie, to uprzejmie informuję, że wiem, jak się odmienia wyraz „konopie”, a błąd pochodzi od redakcji. Specjalnie nie wymieniam tytułu czasopisma, bo, z jednej strony, nie chcę mu robić reklamy, a z drugiej nie jestem mściwy i nie chcę mu robić antyreklamy.

Na koniec, żeby nie było, że ten wpis jest poświęcony wyłącznie narzekaniu, informacja dla niewiedzących i wątpiących: konopie nie mają liczby pojedynczej, „konopia włóknista” to błąd. Jeżeli chcemy zaznaczyć, że chodzi o 1 sztukę, można powiedzieć „jedna roślina konopi”. Koniecznie z jednym „i” na końcu, nie tak jak w tytule artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.