Psychoaktywny kannabidiol

Niedawno na innym blogu zamieściłem wiadomość, jaką wysłałem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dotyczyła ona psychoaktywności kannabidiolu, o której GIS wspomniał w jednym ze swoich pism. Nie wiem, czy dostanę z urzędu jakiś komentarz. Niewykluczone, że nie, bo to nie było pytanie, lecz moja uwaga, więc obowiązku odpowiadania Inspektorat w tym wypadku chyba nie ma. (A nawet gdyby taki obowiązek był, to ? jak się już przekonałem ? władza nie zawsze się do niego stosuje. I co jej, obywatelu, zrobisz, hę?)

Wiedza GIS-u o psychoaktywności CBD pochodzi z książki wydanej w 2007 roku przez PZWL zatytułowanej „Fitoterapia i leki roślinne„. To praca zbiorowa pod redakcją Elizy Lamer-Zarawskiej. O konopiach mowa jest w części 4: „Toksykologia roślin leczniczych„, napisanej przez profesor Annę Długosz, toksykologa z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Moja uwaga przesłana do GIS-u dotyczyła tego oto fragmentu książki (str. 476/477, wyróżnienia moje):

Kanabinoidy o działaniu halucynogennym (kanabinole), obecne w konopiach, to: tetrahydrokanabinol (THC), kanabinol (CBN), kanabidiol (CBD), kwas kanabidiolowy (CBDA).

Nie podano, skąd pochodzą te informacje. (W ogóle cała książka jest mało udokumentowana: na 478 stron tekstu wymienia się raptem 35 źródeł.) Szkoda, bo w krótkim tekście jest jeszcze parę innych stwierdzeń, które bardziej niż do poważnej książki naukowej nadawałyby się do notatnika propagandysty. (Choć z drugiej strony trzeba przyznać, że to dość powszechnie spotykane opinie, wciąż mocno trzymające się w społecznej świadomości ? między innymi dlatego, że są tak bezkrytycznie powielane w poważnych skądinąd pracach.) Przykłady:

? Nałóg prowadzi do obniżenia intelektu i zaniku uczuć wyższych.
? U młodych ludzi przewlekłe stosowanie może wywołać zespół apatyczno-abuliczny.
? Ze względu na to, że dym powstający w wyniku spalania konopi jest bardzo toksyczny, nawet bardziej od dymu tytoniowego, istnieje zagrożenie chorobą nowotworową.

No i jeszcze te zdania, które świadczą o tym, że specjalista od toksykologii nie zawsze zna praktyczną stronę zagadnienia:

? Najwięcej THC występuje w oleju haszyszowym (50% THC), następnie haszyszu (12%), podczas gdy marihuana zawiera tylko 2-6% THC.
? Jedyną drogą przyjmowania konopi jest ich palenie.

Na końcu tego rozdziału książki znalazło się jednak jedno stwierdzenie, z którym zdecydowanie się zgadzam:

? Nie opisano zgonów z powodu przedawkowania.

Dobre i to.

kanabinole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *