Powrót eksperta

(No tak, nie jestem na bieżąco: program opisany poniżej został wyemitowany ponad rok temu. Ale w tekście nie zmieniam ani jednej literki. Jedyne, co się zmieni to może to, że na razie chyba  powstrzymam się z mejlem do TVN 🙂 ).

Kilka lat temu prawie żaden telewizyjny program o marihuanie nie mógł się obejść bez udziału p. Mariusza Jędrzejki, profesora Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. W związku z publiczną dyskusją na temat medycznej marihuany programów takich było sporo, więc Jędrzejko pojawiał się na wizji co i rusz. Jako ekspert od marihuany, żeby była jasność. (Występował już u mnie na blogu parę razy, np. tu i tu). Jednak od pewnego czasu Jędrzejki było zdecydowanie mniej (przynajmniej tak było w internetowych relacjach dotyczących tego, co się dzieje w telewizji ? jako nietelewidz nie mam innych źródeł informacji). Ja tłumaczyłem to sobie legalizacją medycznej marihuany i naturalnym zgaśnięciem dyskusji na jej temat.

Ale cóż, widocznie szczęście nie może trwać wiecznie: Jędrzejko powrócił. W śniadaniówce TVN. Znów jako ekspert od m. in. marihuany. W programie wygłosił taką oto mądrość (od 5:14):

Nie ma żadnego związku z legalizacją marihuany a zmniejszeniem picia alkoholu, to są 2 zupełnie odrębne problemy. (…) Gdziekolwiek wprowadzono legalizację albo dekryminalizację marihuany, nie zmniejszyło się picie alkoholu.

A jak jest naprawdę? Rzućmy okiem na pewne poważne amerykańskie badanie z 2017. Po analizie sytuacji w stanach, gdzie marihuana jest legalna w zastosowaniach medycznych i w stanach sąsiednich naukowcy doszli do wniosku, że skutkiem legalizacji marihuany jest kilkunastoprocentowy spadek konsumpcji alkoholu. Jeden ze współautorów pracy wyraził to dobitnie w wypowiedzi dla prasy: ?Our findings clearly show that these two substances act as strong substitutes in the marketplace,? Chong said. ?This implies that rather than exacerbating the consequences of alcohol consumption?such as an increase in addiction, car accidents or disease risk?legalizing cannabis may temper them.? (Streszczenie wypowiedzi: marihuana i alkohol są dla siebie na rynku silnymi substytutami?)

Z innego opracowania wynika, że efekt substytucji alkohol ? marihuana może być jeszcze większy i przekraczać 20%.

Z wpływu marihuany na rynek napojów wyskokowych zdają sobie sprawę również ich producenci: „?cannabis adoption is certainly growing in states where it?s legal and does pose a risk to the beverage alcohol industry in the future” (zob. też ten artykuł). Nie zdaje sobie jednak z tego sprawy czołowy telewizyjny ekspert od marihuany. Mam w tej chwili ciekawsze rzeczy na głowie, ale może poświęcę parę minut na mejla do TVN z apelem, żeby jednak poszukali lepszego eksperta, bo przecież ile można?

PS
Mestosław mówi, że od rozmówcy dostał książkę z dedykacją. Ciekaw jestem, czy to ten tytuł: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/309940/marihuana-fakty-marihuana-mity. Bo jeżeli tak, to ostrzegam, że w środku jest taka masa przekłamań, przeinaczeń i błędów, że ręce opadają. Może kiedyś znajdę chwilę, żeby to zmieścić w jakiejś skoncentrowanej formie i opublikować ku przestrodze czytelników.

PPS
P. Jędrzejko jest uważany za eksperta od marihuany także w publicznej. A przynajmniej był w epoce przedkurskiej. No to proszę: http://www.plotek.pl/plotek/1,78649,11817139,Gosc_do_Szulim__Pani_LZE__PALI_Pani_MARIHUANE_OD_15.html. (Zalinkowany w tym artykule zapis programu nie działa, ale można go obejrzeć tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.